Our Staff

 

Head Teacher: Mrs D. Dryland

Assistant Head : Mrs S. Spencer

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mrs G. Smith                                                                  Inclusion Manager & SENCo

Mrs L. Harborne                                                           Child Welfare Manager

Mrs J. Cane                                                                    KS1 Leader

Mr S. Devlin                                                                    KS2 Leader,  Maths Team

Mrs S. Wiles                                                                   Wider Opportunities Manager

 Mrs J. Meers                                                                School Business Manager

 

 MIDDLE MANAGERS

Mrs J. Stubbs                                                                Inclusion Team, NQT Manager

Mr P. Jones                                                                   Computing Subject Leader

Mrs A. Everest                                                              Foundation Stage Manager

 

Teaching staff

Reception

Mrs A. Everest     Robins (FS Manager)

Miss E. Brigly      Squirrels

Miss G. Harvey     Butterflies

Year 1

Miss Z. Ward          Ladybirds 

Mrs F. Bocus          Bumblebees

Miss S. Allen           Sparrows

Year 2

Mrs J. Cane            Rabbits (KS1 Leader)

Miss T. Hoque        Blackbirds

Miss E. Tuffield      Caterpillars

Year 3

Miss R. Janes        Dragonflies

Miss J. Moylan      Crickets

Miss M. Cartwright      Grasshoppers 

Year 4

Miss A. Dwyer-Curnick     Hedgehogs

Mr R. Tilley     Moles

Year 5

Mr P. Jones     Foxes

Miss L. Haslam     Badgers

Year 6

Mr S. Devlin     Starlings (KS2 Leader)

Mrs D. Monk / Mrs S. Spencer     Woodpeckers

Cover Teachers

Mrs S. Wiles (SLT)     Mr F. Bloom     Mrs Silvestre     Mrs E. Finch     Mrs J. Stubbs                                    Ms S. Okoosi (Mat. Leave)

Student Teachers (Schools Direct)

Mr J. Pelaez     Rabbits (Year 2)

Ms M. Stone     Starlings (Year 6)

Support Staff

Mrs S. Clark     (TA Supervisor)

Miss T. Vallis (Learning Mentor)

Mr N. Atley (NN)     Mrs L. Simmonds (NN)     Mrs N. Wait (NN)     Mrs L. Johnson (NN)                         Mrs C. Caiels     Mrs L. Kay     Mrs A. Haynes     Mrs H. Pearson     Mrs J. Pittman     Mrs J. Stewart    Mrs G. Watkins     Mr R. Gammon     Miss E. Wright     Mrs K. Moody (S&L)

Administrative Staff

Mrs J. Meers     School Business Manager (SLT)

Miss N. Ray     School Secretary

Mrs C. Curtis     Senior Admin Assistant

Miss E. Bonner     Apprentice Admin Assistant

Premises Staff

Mrs M. Robinson     Premises Manager

Mr R. Farrington     Caretaker

Mid-day Supervisors

Mrs C. Clark           Mr N. Atley               Mrs C. Caiels         Mrs L. Kay

Mrs A. Haynes      Mrs H. Pearson       Mrs J. Pittman       Mrs L. Simmonds

Mrs J. Stewart      Miss T. Vallis            Mrs G. Watkins       Mrs K. Moody

Mrs P.  Edwards   Mr R. Gammon      Miss E. Wright          Mrs R. Howroyd

TBC                          TBC